Milloin hyvä aika ottaa raskauskuvaus/odotusajan kuvaus, milloin varata aika newborn kuvaukseen?

Milloin hyvä aika ottaa raskauskuvaus/odotusajan kuvaus,
milloin varata aika newborn kuvaukseen?
Usein kysytyt kysymykset, joihin meillä kuvaajilla on kaikilla vähän omia tapojaan/ohjeistuksiaan.
Näillä molemmilla, odotusajan kuvauksella sekä vastasyntyneen
kuvauksella on ansaitusti yhä kasvava suosio. Molemmat ovat ihan
erityisiä hetkiä ja ansaitsevat tulla kuvatuksi. Nykyään näitä molempia
kuvataankin lähes yhtä paljon kuin perinteisiä 1v kuvia, ja meilläkin on
näistä jo sen 15v kokemus :)
Kummatkin kuvaukset ovat "kuvauskartalla" melko uusia kuvauksia, itseasiassa allekirjoittanut on saanut omat lapsensa n. 20 vuotta sitten, eikä tiennyt kummastakaan kuvauksesta mitään, vaikka oli tuolloin kuvannut jo kymmenkunta vuotta. Eikä niitä allekirjoittaneesta ole siten myöskään otettu - ja sekös harmittaa. Jälkikäteen kun näitä ei enää saa.
Myöhästyä näistä ei siis passaa :D
Mitä siis sanoo kokemus, milloin raskauskuvaukseen?
Meillä ajatellaan, että vatsa on ihaninta kuvata, kun se "näyttävimmillään". Silloin, kun äidillä on lupa näyttää SUURELTA. Mutta kuvata kuitenkin sen verran ajoissa, ettei kuvaus mene ohi jos vauva päättääkin syntyä. Näin ollen parhaat raskauskuvausviikot ovat raskausviikot 35-36, eli yleensä ne ensimmäiset äitiyslomaviikot. Jos kuitenkin on pienikin ajatus siitä, että vauva voi syntyä aiemmin, kuvataan ehdottomasti aiemmin. Samoin on äitejä, jotka eivät halua masua ihan suurimmillaan kuvaan. Tottakai tämäkin sopii meille, eli puolestamme tärkeintä on kuvata kun äidistä siltä tuntuu.
Vastasyntyneen kuvaus onkin pykälän haastavampi ajoittaa. Eli ei ole suurestikaan poikkeavaa, jos vauva syntyykin raskausviikolla 36 --- tai vasta viikolla 42. Tuohon väliin jää perin monta viikkoa... Lisäksi, koskapa koskaan ei tiedetä etukäteen miten pian perhe pääsee kotiin, eikä sitä miten äiti ja vauva voivat. Useimmiten kaikki menee hyvin, mutta vauvan tarkka tuloaika on aina arvoitus - paitsi sektioissa, joista on yleensä tietoa vähän etukäteen ja suunnittelu helpompaa. Ennalta ei voi myöskään siis tietää kotiutumisaikaa.
Näiden vuoksi emme ole varanneet vastasyntyneen kuvauksia etukäteen. Vauvoilla ei ole, mutta meillä on joustovaraa - kuvaamme normaalisti kuvauksen kaksi päivässä, ja newborn kuvaukset sitten yksinkertaisesti vaan sovitetaan muiden väliin niin pian kuin perhe toivoo.
Meillä ei myöskään luokitella tai tarkkaan määritellä, milloin vauva on "vastasyntynyt". Vauva on vauva vielä puolivuotiaanakin, mutta vastasyntyneelle on vaikeampi määritellä ikää. Osalla kuvaajista on kuitenkin vastasyntyneille ikärajoja, eli heillä hinta muuttuu vastasyntyneen kuvauksesta vauvakuvaukseen jossain kohtaa. Meillä kaikki kuvaukset maksavat saman, joten iällä ei ole senkään puolesta väliä.
Lisäksi vauvat ovat kovin erilaisia - eli jokainen kuvaus on aina uniikki ja ne mennään aina vauvaehtoisesti. Meillä ei varata kuvaukseen neljää tuntia, jotta vauva ehtii nukahtaa ja hänet voidaan kapaloida tiukasti. Meillä kuvataan nukkuvaa vauvaa, tai jos vauva on hereillä, niin hereillä olevaa vauvaa. Yleensä jo varatussa tunnissa saadaan molempia :) Täällä tykätään lapsen silmistä, joten hereilläoleva vauva on jopa aavistuksen tavoite. Täällä tykätään myös pienistä varpaista ja käsistä, joten jätämme nekin näkyville.
Vauvakuvauksissa usein syödään välillä, ja jos tankkaus väsyttää, ja vauva nukahtaa. Kiireellä ei kuitenkaan täälläkään tehdä, vaan kuvauksiin varataan runsaasti aikaa, ehtii siis hyvin syöttää ja vaikka vaihtaa vaipankin :)
Mutta siis, newborn -kuvausta ei meiltä ole pakko varata etukäteen, emmekä sitä suosittelekaan. Meistä myös vauvat on ihania ihan ikään katsomatta, eli vastasyntyneen kuvaukselle suosittelemme ajankohdaksi, kun vauva ja äiti jaksavat tulla. Jos synnytys menee hyvin, moni viestittää jo sieltä ja varaa aikaa!
Tärkeintä on kuunnella äitiä ja sitten vauvaa. Ja meillä täällä sitten joustaa sen mukaan.
Ihanaa odotusaikaa!
<3
